חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

אנטונין לאופולד דבוז'אק


אנטונין לאופולד דבוז'אק
 נולד ב-8 בספטמבר 1841, בנלהוזבס, צ'כיה. מת ב- 1 במאי 1904.
   

                                                                      
דבוז'ק נולד בכפר קטן על גדות הנהר ולטאבה, מרחק כ-70 קילומטרים מפראג.
הוא עזב את בית-הספר בגיל אחת-עשרה והחל לעבוד כשוליית קצבים, וכעבור שנה נשלח לזלוניצה כדי ללמוד גרמנית. אולם את רוב זמנו הקדיש דבוז'ק ללימודי המוסיקה - נגינה בעוגב, בוויולה ובפסנתר, ויסודות הקומפוזיציה.
ב-1859 סיים דבוז'ק את לימודיו והתמנה לוויולן ראשי בתזמורת התיאטרון של פראג, שסמטנה היה מנצחה מ-1866.
ב-1871 עזב את התזמורת כדי שיוכל להתרכז בהלחנה. דבוז'ק התאהב באחת מתלמידותיו. כשזו נישאה לאחר כתב מחזור שירים - הברושים, בו הביע את ייסוריו, וב-1873 התחתן עם אחותה אנה צ'רמקובה.
ב-1874 הגיש דבוז'ק לתחרות הפרס הלאומי של אוסטריה לא פחות מחמש-עשרה יצירות . הזכייה בתחרות הביאה לו פרס כספי ואת הערצתו ותמיכתו של בראהמס, שהיה אחד השופטים. בראהמס הפגיש את דבוז'ק עם המו"ל שלו, זימרוק, שהזמין אצל דבוז'ק ב-1878 את סדרת הריקודים הסלבוניים הראשונה . יצירה זו, כמכלול יצירתו של דבוז'ק ואמנים צ'כים אחרים, מהווה חלק חשוב במאבקם של הצ'כים לעצמאות לאומית. שהצ'כים, כדרכם, בחרו לנהל את מאבקם באמצעים תרבותיים לא אלימים. מאותו זמן גדל פרסומו של דבוז'ק במהירות מסחררת. ב-1891 התמנה דבוז'ק לכהונת פרופסור לקומפוזיציה בקונסרבטוריון של פראג, וב-1891 נענה להצעה לנהל את הקונסרבטוריון הלאומי בניו-יורק.
בשלוש השנים בהן שהה בארה"ב כתב 3 מיצירותיו האהובות ביותר: הסימפוניה מס' 9 ("מן העולם החדש"), רביעיית המיתרים האמריקנית. והקונצ'רטו לצ'לו. ביצירות משולבים נושאים שהושפעו מהמנגינות העממיות של האינדיאנים וממוסיקת הספיריצ'ואלס של השחורים, כמו גם מוסיקה עממית צ'כית. ב1895 שב לעבודתו בקונסרבטוריון של פראג, וב-1901 התמנה למנהלו. בארבע השנים האחרונות לחייו הקדיש את רוב מרצו לחיבור פואמות סימפוניות ואופרות. הוא מת ב-1904. הוא נקבר בבית הקברות הלאומי וישהרד, בין גדולי האומה הצ'כית.
         נעם

      
    פסלו של דבוז'ק בסטיבסנט פרק בדרום מנהטן, שם התגורר בשנים 1891-1895


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר