חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

פדריקו גרסיה לורקה


פדריקו גרסיה לורקה


נולד ב-5 ביוניי 1898, בגרנדה – ספרד. נרצח ב-19 באוגוסט 1936.
                           

לכל אחד הלורקה שלו, לאלה משורר דרמאטי, לאלה מחזאי, לאחרים הוא צייר או פסנתרן ומלחין (בהדרכת מנועל דה פאייה), איש המוסיקה העממית והפלמנקו.
רבים רואים בו סמל וקרבן למלחמה בפאשיזם במלחמת האזרחים בספרד. ויש הזוכרים לו את היותו הומוסקסואל מוצהר. וכל זאת בתוך 38 שנות חיים בלבד. 
הוא נולד בגרנדה שבאנדלוסיה (דרום ספרד), אשר החדירה לנשמתו את הפלמנקו – אותו דבר שמעמיד אותך על להב הסכין. בסיום התיכון למד משפטים באוניברסיטת גרנדה, והמשיך במדריד. שם חי במחיצתם של הצייר סלבדור דאלי, איש הקולנוע לואיס בוניאל והמשורר רפאל אלברטי. כבר אז נודע כמשורר והחל לכתוב מחזות. "את השירה יש לדקלם"  אמר וקיים.
במקביל אסף שירי פולקלור ומנגינות עממיות. סגנונות השירה הערבית ימי ביניימית, הזמר הצועני ושירת ילדים, קיבלו ביטוי בשירתו המודרנית. עם היבחר "חזית השמאל" הסוציאליסטית לשלטון בספרד ב-1931, מונה לורקה למנהל תיאטרון במדריד. הוא הקים גם תיאטרון נודד שהציג בערי השדה ובכפרים, במטרה להפיץ את התיאטרון הספרדי לכל שכבות הציבור. בפרוץ מלחמת האזרחים עם נחיתת ה"פלאנגות" של פרנקו בדרום ספרד ב-1936, נסע לורקה המודאג לעיר הולדתו. שם נתפס ונרצח על ידי הפאשיסטים (יש גורסים בשיתוף פעולה עם בני משפחתו שסלדו מההומוסקסואליות שלו). מקום קבורתו לא נודע עד היום.
במשך 40 שנה נאסרה השמעת יצירתו של לורקה בספרד על ידי הרודן פרנקו, אולם בעולם נתפרסמה והשפיעה מאד. עם מותו של פרנקוב-1975 הפכה יצירתו של לורקה לפופולארית ביותר גם בארצו. רבים משיריו ומחזותיו תורגמו לעברית
באדיבות הסיפריה

                     תמונה מתוך "בית ברנדה אלבה", הידוע במחזותיו

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר