חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ז'ורז' הנרי רואו


ז'ורז' הנרי רואו (Georges Henri Rouault)


נולד ב-27 במאי 1871, בפריז – צרפת. נפטר ב-13 בפברואר 1958.
 
נולד בפריז הנתונה במלחמתה של הקומונה הפריזאית, זמן קצר לאחר תבוסת צרפת לגרמניה  (פעם ראשונה משלוש ב-70 שנה). אמו עודדה את נטיתו לאמנות. בגיל 14-19 עבד כשוליה למשקם ויטראז'ים. במקביל לקח שעורי ערב בבית ספר לאמנות.
ב-1891 הצטרף לאקדמיה לאמנויות יפות (המוסד הרשמי לאמנות של צרפת), שם היה לבכיר תלמידיו של גוסטב מורו.  לאחר מותו של מורו ב-1898 התמנה רואו לאוצר מוזיאון מורו בפריז. מ-1895 נטל חלק בתערוכות ציבוריות. בתחילת דרכו בלטה בציוריו השפעת הסימבוליזם של מורו, והפוביזם (מאטיס ופוביסטים אחרים היה ידידיו הקרובים). אך אל מול הקו הרציונאלי של מאטיס הציג רואו צד ספונטני רגשי הרבה יותר, בהשפעת ואן גוך. הדמויות שצייר הפכו מוגזמות וגרוטסקיות יותר ויותר, והובילו אותו אל האקספרסיוניזם (הזרם נוסד ע"י קבוצת אמנים גרמנים שחקרו את ציוריו של רואו).  משרתים, ליצנים וזונות היו לדמויות המועדפות עליו בציוריו בתקופה זו.  מ-1917 ניכרת נטיתו לספיריטואליזם, והוא עובר לצייר נושאים דתיים, בעיקר את סבלו של ישו. זוועות מלחמת העולם הראשונה ודאי השפיעו עליו. בשנות ה-30 החל להציג גם בארה"ב, בריטניה ובארצות אחרות. את "המלך הזקן", שנחשב לציורו האקספרסיוניסטי הטוב ביותר, צייר ב-1937.
ב-1948, בעקבות מלחמת העולם השניה, הציג את סידרת "מיזררה" (רחמים, חלק מתפילת המיסה הקתולית), שמבטאה את הכמיהה לגאולה באמצעות הסבל. בסוף ימיו שרף כ-300 מציוריו. מעשה זה, בצד היותו חריג בכל סגנון בו צייר, פגעו כנראה בהכרת הקהל אותו וערכו כצייר.
באדיבות הסיפריה

     "המלך הזקן" , 1937. ציורו הידוע ביותר של רואו.

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר