חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

יוהנס ברהמס


יוהנס ברהמס


נולד ב-7 במאי 1833, המבורג – גרמניה. נפטר ב-3 באפריל 1897.
                                                               
החל ללמוד פסנתר בגיל שש, תחילה אצל אביו, נגן קונטרבס, ואחר-כך אצל אוטו קוסל ואצל אדוארד מרקסן, שגם לימד אותו קומפוזיציה והקנה לו חינוך מוסיקלי מקיף.
בשנות העשרה שלו החל בראהמס להלחין ולבצע בקביעות, והרוויח כסף מנגינה במסבאה של מלחים.
ב-1853 הוזמן בראהמס לסיור הופעות עם הכנר אדוארד רמני, ובהנובר הוצג לפני הכנר הווירטואוז יוזף יואכים, שבהמשך נודעה לו השפעה רבה על חייו. יואכים אירגן לבראהמס פגישה עם ליסט בוויימר. מאוחר יותר פגש ברוברט וקלרה שומן. רוברט שומן כה התרשם מברהמס הצעיר שהכריז בכתב עת למוסיקה שהגיע יורשו של בטהובן. אמירה זו הכבידה מאד על ברהמס, הביקורתי מאד ממילא. הוא השמיד כנראה יצירות שלמות שכתב ושלא עמדו ברמה הנדרשת לדעתו. 
מצד שני הפך הוא באחת למלחין ידוע ברחבי גרמניה, והוא בן 20. ב-1854, לאחר ששומאן ניסה להתאבד ואושפז במוסד לחולי-נפש, נשאר בראהמס עם קלרה שומאן. כעבור שנתיים מת שומאן, אך למרות שבראהמס היה מאוהב בקלרה, הם לא נישאו. הוא לא נישא מעולם.
בניגוד לאסכולה הגרמנית הרומנטית של ואגנר, ברוקנר ואחרים, דבק ברהמס במתווים הקלאסיים של מוצארט, היידן ובעיקר בטהובן. המוסיקה שלו מתאפיינת בעושר הרמוני, כאין "ענני צלילים", תוך שילוב מלודיות מורכבות, יפהפיות ומלאות הבעה. ברהמס הלחין יצירות כליות תזמורתיות, קמריות וסולניות, וכן כמה מהיפות ביותר לקול האדם – למקהלה ולסולנים. אחת הידועות ביצירותיו היא "רקוויאם גרמני" שהטקסט שלו לקוח מהתנ"ך בתרגום גרמני, ולא התפילה הלטינית המסורתית. את 4 הסינפוניות שלו הלחין בגיל מאוחר יחסית, הראשונה הושלמה ב1876 לאחר 14 שנות עבודה. ב-1897, שנה לאחר מות קלרה שומן, נפטר ברהמס בוינה מסרטן הכבד.

באדיבות הסיפריהברהאמס בבגרותולמעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר