חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

אלה פיצג'רלד


אלה פיצג'רלד


נולדה ב-25 באפריל 1917, ורג'יניה-ארה"ב. נפטרה ב-15 ביוני 1996.                                                 

גדלה בעוני מחפיר. בת 15 התייתמה מאביה, ועברה עם אמה לניו-יורק. בבית המכסה לבנות, אליו הוכנסה על ידי אמה, סבלה התעללות, לכן ברחה וחיה ברחובות הארלם.
ב-1934 השתתפה בתחרות שירה וריקוד לחובבנים בתאטרון אפולו בהארלם. היא זכתה במקום הראשון. בקהל ישב בני קרטר, סקספוניסט ומנהיג להקה, שהתרשם מיכולת שירתה. הוא הפגישה עם המתופף צ'יק ווב, שאפשר לה לשיר עם תזמורת הביג בנד שלו ערב אחד. ההצלחה הובילה להופעות והקלטות נוספות עם התזמורת
ב- 1935. כאשר מת ווב ב-1939, והיא בת 22 בלבד, תפסה אלה את מקומו כמנהיגת הלהקה. שנתיים אחר כך התפרקה הלהקה ואלה פתחה בקריירת סולו עם הרכבים שונים.
ב-1946 הפך המפיק נורמן גרנץ למנהלה האישי. בין השאר הופיעה עם תזמורתו של דיזי גילספי והחלה לשיר בי בופ. יכולת האילתור שלה ביחד עם יכולתה הקולית (מנעד של 3 אוקטבות!) הפכו אותה לזמרת ג'ז כוכבת.
ב-1948 נישאה לבסיסט ריי בראון, והחלה להופיע עם הטריו שלו. ב-1950 הוציאה סידרת תקליטים של שירי גרשווין עם הפסנתרן אליס לארקינס. לאחר גרושיה ב-1952 החלה להופיע עם לואי ארמסטרונג, במה שהתברר כשילוב מוצלח במיוחד בתולדות הג'אז. בשנים הבאות הרבתה אלה להקליט אלבומי ג'אז יוקרטיים שהפכו לקלאסיקה. בשנות ה-80 חלה התדרדרות בבריאותה וקולה, אולם היא המשיכה להופיע עד שהודיעה על פרישה ב-1994. שנתיים אחר-כך נפטרה.
באדיבות הסיפריה


אלה (פיצג'רלד) ולואי (ארמסטרונג)

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר