חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

צ'ארלי צ'אפלין


סיר צ'רלס ספנסר צ'פלין
 


"הדקטטור הגדול" (הצבע איננו בסרט)   

נולד ב-16 באפריל 1889, לונדון-אנגליה. נפטר ב-25 בדצמבר 1977.
 
הוריו, צ'ארלס והאנה-זוג בדרנים, נפרדו זמן קצר לאחר הולדתו, וצ'רלי נותר עם אמו, שנטתה לאי יציבות נפשית. צ'רלי ואחיו למחצה סידני נאלצו לעבוד למחייתם בגיל צעיר, ולנדוד בין בתי יתומים.
כאשר היה צ'רלי בן 12 מת אביו כתוצאה משתיינות. אמו התמוטטה ואושפזה בבית–חולים לחולי נפש עד מותה
ב-1928. צ'רלי עלה על הבמה לראשונה בגיל 5, כחלק מן המופע של הוריו. אמו לימדה אותו לשיר ולשחק.
בשנת 1900 קיבל את תפקיד החתול המבדח במחזה "סינדרלה". לאחר מכן הופיע בתפקידים קטנים שונים במחוזות שונים בלונדון. ב - 1906 הצטרף ללהקתו הנודעת של פרד קארנו "מפעל הצחוק". במסע הופעותיה בארה"ב  ב- 1912, הצליח צ'פלין לרכוש את תשומת ליבו של מאק סנט, המפיק הידוע של בקומדיות סלפסטיק. זה החתימו על חוזה עם חברת ההפקות שהקים "קיסטון פילם קומפני". בתוך שנה וחצי הפך המהגר הבריטי לכוכב על בעולם הראינוע. ב-1919 כבר הקים אולפן הפקות משלו – 'יוניטד ארטיסט', בו הפיק את סרטיו. זו היתה תקופת המעבר מהראינוע לקולנוע ("זמר הג'ז", הסרט הדובר הראשון, יצא ב-1927).

אולם צ'פלין המשיך להפיק סרטים אילמים ובהם סצינות מופת, כמו מחול הלחמניות ואכילת הנעל ב"הבהלה לזהב". סרטו הדובר הראשון-"הדיקטטור הגדול"- הופק רק ב- 1938-1940. נטיותיו הפוליטיות-חברתיות השמאליות השתקפו היטב בסרטיו. הגיבור הנודע שלו הוא הנווד, חסר רכוש ומעמד מלבד חליפתו העלובה, שמציל בכח אהבתו נשים מפני אדונים נצלנים, ובסוף הסרט הולך הלאה אל הלא נודע.
בסרט "זמנים מודרניים" סצינות מופת שמציגות את הקפיטליזם התעשייתי בשיא גיחוכו. עמדותיו הפכוהו לקורבן ציד המכשפות של הסנטור ג'וזף מקרתי בשנות ה-50. כאשר יצא לטיול באנגליה ב-1952, לא הורשה לחזור לארה"ב. הוא בחר לחיות את שארית חייו בשוויץ. הוא ביקר שוב בארה"ב רק ב-1972, כשקיבל את פרס האוסקר על מפעל חייו. ב-1975, שנתיים וחצי לפני מותו, הוענק לו תואר אבירות על ידי מלכת בריטניה.
באדיבות הסיפריה

 דליקטס נעליים ב"בהלה לזהב"


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר