חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

וסלב ניז'ינסקי


וסלב ניז'ינסקי Vaslav Fomich Nijinsky


ניז'ינסקי ב'מנחת אחר הצהריים של פאון'    
 

נולד ב-12 במרץ 1888, קייב-אוקראינה, נפטר ב-8 באפריל 1950. 
     
נולד למשפחת רקדני בלט ממוצא פולני. ב- 1898 הצטרף לבית הספר המלכותי לבלט, בתיאטרון מרינסקי בפטרוגרד. בגיל 18 כבר קיבל תפקידים ראשיים. פגישתו עם סרגי דיאגילב, פטרון אמנות עשיר מפטרוגרד, שינתה את חייו. הם היו לזוג.
דיאגילב הקים להקת בלט סביב ניז'ינסקי ואנה פבלובה, עם מיכאל פוקין ככוריאוגרף, אותה לקח ב-1909 למסע הופעות בעולם, בעיקר בפריס. ההצלחה הפכה את הלהקה ואת כוכביה למובילים בעולם הבלט באותה תקופה. הופעתו בטייץ "חושפני מדי" גרמה להרחקתו מתיאטרון מארינסקי על פי דרישת הצארינה מאריה פדורובנה. כך נסללה דרכו חזרה ללהקתו של דיאגילב 'באלט לה-רוס' בהופעותיה במערב. בין הופעות המופת לכוריאוגרפיה שלו עצמו היו 'מנחת אחר הצהרים של פאון' (1912), על פי מוסיקה של קלוד דביוסי, ו'פולחן האביב' (1913) למוסיקה של איגור סטרווינסקי.
הכוריאוגרפיה המאד לא מסורתית בשילוב עם המוסיקה המודרניסטית של סטרווינסקי גרמו למהומה בתיאטרון בעת ההופעה. סצינת האוננות ב'מנחת הצהריים של פאון' גרמה גם היא לסערה. בעת מסע לדרום אמריקה, אליה לא הצטרף דיאגילב (חרדת ים) הצליחה הרוזנת ההונגרית לשדל אותו להנשא לה. בשובם לאירופה פיטר אותו דיאגילב הזועם. זה התחלת השקיעה של  הקריירה שלו.  ב-1916 חילצו דיאגילב מהונגריה השקועה במלחמת העולם ה-1, לצורך מסע בצפון אמריקה. במסע זה החלו להופיע בו התפרצויות סכיזופרניות-פרנואידיות. ב-1919 קיבל התמוטטות עצבים שהביאה לאישפוזו עד מותו ב-1950. אשתו הרוזנת לא משה ממנו עד מותו.
באדיבות הסיפריה


קברו של ניז'ינסקי –פריז        


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר