חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

מיכלאנג'לו בואונארוטי


מיכלאנג'לו בואונארוטי
Michelangelo di Lodovico Buonarroti


דיוקן עצמי נולד ב-6 במרץ 1475, פירנצה-איטליה, נפטר ב-18 בפברואר 1564
כנער רצה להיות פסל. למרות התנגדות אביו יצא מיכלאנג'לו ללמוד אצל האמן גירלנדָיוֹ שהיה מורו של ליאונרדו דה וינצ'י. נודע גם כצייר, כאדריכל ואף כמשורר. 
בן 20 הגיע לרומא, שם יצר את פסליו הראשונים. אחד המפורסמים שבהם נקרא "פייטה" - המדונה המחזיקה בזרועותיה את גופתו של ישו לאחר שהורד מהצלב. בשנת 1501 חזר לפירנצה עקב לחצים מאביו. ב 4 שנים בהן שהה בפירנצה פיסל את "דוד", אשר הפך להיות אחד מסמליה של העיר.  האפיפיור יוליוס השני הזמין אותו לרומא, בה יצר בין היתר את הפסל "משה" ( 1513 - 1542). הפסל מוצב כיום בכנסיית סן פייטרו אין וינקולי.

מיכלאנג'לו דימה את משה כבעל קרניים בגלל התרגום הלאטיני של התנ"ך שטעה בהבנת הפסוק "קרן עור פני משה" (שמות ל"ד פסוק 35). יצירתו הגדולה והמרשימה ביותר היא ציור הפרסקו על תקרת הקפלה הסיסטינית בותיקן (1508 – 1513). תחילה נעזר בעוזריו, אך עבודתם לא נראתה לעיניו והוא מחק הכול והחל לצייר בעצמו. מיכלאנג'לו נאלץ לטפס לתקרת הכנסייה על פיגומים בגובה 19 מטרים ולעבוד בתנאים קשים. מיכלאנג'לו המשיך לצייר ולפסל גם בימי זקנתו. ובגיל 72 היה לאדריכל הראשי של כנסיית סן פייטרו ברומא. מיכלאנג'לו נודע באופיו המלנכולי והזעוף ונודע בהרגלי ההיגיינה המחרידים שלו.  ומשום כך נהג להתבודד רבות. פסליו וציוריו עשירים במבע, המבוטא באמצעות הבעות הפנים, עיצוב שרירים מדוייק,לכאורה, אך מוגזם למעשה, ובתנוחת הדמויות. סגנונו השפיע רבות על אמנים מאוחרים יותר, אוגוסט רודן למשל.
באדיבות הסיפריה

  

                 "פייטה" 1498 – 1499

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר