חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

דר' סוס


דוקטור סוס (תאודור סוס גייזל)נולד ב-2 במרץ 1904, ספרינגפילד מסצ'וסצס, ארה"ב. נפטר ב-24 בספטמבר 1991.
             
במהלך לימודיו באוניברסיטת דרתמות' כתב עבור מגזין הומור תחת שמו ושם העט "סוס". ב-1925 נרשם ללינקולן קולג', שבאוקספורד בבריטניה, במטרה לעשות דוקטורט בספרות. פגש שם את הלן פאלמר, נשא אותה לאישה ב-1927 וחזר לארצות הברית בלי דוקטורט.
הוא החל לשלוח מאמרים ואיורים הומוריסטיים למגזינים ועיתונים שונים. במהלך השפל הגדול התפרנס מציור מודעות. הוא כתב ואייר רצועת קומיקס קצרת-יומין בשם האג'י ב-1935. בשלב זה החל גייזל להשתמש בשם העט "ד"ר סוס". סוס (seuss) היה שם הנעורים של אמו. התואר "דוקטור" הוא מחווה לאביו, שתקוותו שבנו יעשה דוקטורט באוקספורד לא התממשה. כאשר החלה מלחמת העולם השנייה, פנה ד"ר סוס לציור קריקטורות פוליטיות, מהן צייר מעל 400 במשך שנתיים.
בקריקטורות הביע את איבתו למשטרי היטלר ומוסוליני. חלקן תיארו אזרחים אמריקאים ממוצא יפני כבוגדים, אחת מהן הופיעה ימים ספורים לפני שממשלת ארצות הברית החלה לכלוא אותם. במהלך מלחמת העולם היה פעיל מאד בשורות התעמולה האמריקאית. לאחר המלחמה, ד"ר סוס ואשתו עברו ל'לָה הוֹיָה', קליפורניה. סוס חזר לחבר ספרי ילדים, שנחשבים ליצירותיו הטובות ביותר. ב-1954 פרסם מגזין לייף שילדים מתקשים ללמוד לקרוא בגלל אופיים המשעמם של ספריהם. המוציא לאור של סוס חיבר רשימה של 400 מילים חשובות לדעתו, וביקש מד"ר סוס לבחור 250 מילים מתוך הרשימה ולכתוב ספר שמורכב מהן בלבד. לאחר עבודה של תשעה חודשים חזר סוס עם הספר חתול תעלול, שמכיל 220 מהמילים שניתנו לו. סוס הקפיד בכתיבתו על חריזה קיצבית תוך המצאת מילים חסרות משמעות להשלמת החריזה והמשקל. ציוריו הינם קריקטורות צבעוניות, פעלתניות, כמעט ללא קוים ישרים. הוא אהב במיוחד לצייר מכונות דימיוניות.
באדיבות הסיפריה


        חתול תעלול The Cat in the Hat


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר