חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ברטולד ברכט


ברטולט ברכט 

נולד ב-10 בפברואר 1898, אוגסבורג גרמניה. נפטר ב-14  1956.
                        
בן לסוחר נייר עשיר, גילה כבר מילדות נטייה לכתיבה, שירה, וסיפורי הרפתקאות בנוסח קארל מאי.
עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה הפגין ברכט הנער את רגשותיו הפטריוטיים במאמרי התלהבות מהקיסר ומהמלחמה, אך התפכח במהרה ועשה ככל יכולתו להמנע מגיוס, בין השאר באמצעות לימודי רפואה.
ב - 1919 עבר ברכט למינכן, החל מפרסם שירים ומאמרים ולעבוד על מחזהו הראשון, "בעל" (1919). כבר בו ניתן להבחין בהשפעות של אמני קברט שהקרינו דימויים גבריים בשילוב נימות סטיריות, ודו מיניות. כאן גם נחשף לסוציאליזם המרקסיסטי, בו דבק עד סוף ימיו. ב - 1924, בעקבות זכיתו בפרס קלייסט, עבר לברלין, שם חבר לאנשי התיאטרון הגדולים בתקופתו.
ב-1928 עלה מחזהו הראשון עם המלחין היהודי קורט וייל "אופרה בגרוש", בכיכובה של רעייתו של וייל – לוטה לנייה. המחזה זיכה אותם בשם עולמי. בהמשך כתבו וביצעו יחד גם את "סופטוב" (1929) ו-"עלייתה ונפילתה של העיר מהגוני" (1930). ב - 1933, עם עליית הנאצים, ברח לדנמרק. כשנכבשה דנמרק ב-1940 ברח לפינלנד, וב-1941 דרך סיביר ואלסקה לקליפורניה, שם המשיך בעבודת התיאטרון שלו. לאחר סיום המלחמה נחקר על ידי הועדה של הסנטור מקרתי על קשריו הקומוניסטיים. על כן עבר לשוויץ. ב-1949 נענה להזמנת ממשלת מזרח גרמניה וחזר לברלין. שם הקים את "האנסמבל הברלינאי", תיאטרון פורץ דרך בזמנו. הוא ניהל את הקבוצה וביים אותה עד מותו מהתקף לב כ-7 שנים אחר-כך.
ברכט פיתח תיאטרון מנוכר המכוון, בו הקהל מוזמן לגלות יחס ביקורתי-אינטלקטואלי כלפי המחזה ודמויותיו, ולא הזדהות. הוא השתמש במשחק גרוטסקי, בתפאורה ותאורה מוגזמות מאד, שחברו לתכנים תואמים. בכך פרץ דרך בתיאטרון, אך גם הגיע לעימות עם הממסד הקומוניסטי.  בשנים האחרונות הואשם ברכט בגניבה ספרותית. נטען לגביו שגנב קטעים ואף מחזות שלמים מכותבים אחרים מבלי להעניק להם קרדיט. סביר להניח שחלק מהטענות נכונות.
באדיבות הסיפריה

עם קורט וייל (ברכט משמאל כצפוי...)


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר