חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

הארפו – אדולף ארתור מרקס


הארפו – אדולף ארתור מרקסנולד ב-23 בנובמבר 1888, בניו יורק, נפטר ב -28 בספטמבר 1964         
שלישי מבין האחים מרקס, בני משפחה יהודית ממוצא גרמני. אחיו הגדול של הארפו היה לאונרד (המכונה צ'יקו), ואחיו הצעירים היו ג'וליוס הנרי, המכונה גראוצ'ו, וכן מילטון והרברט (גומו וזפו).
בינואר 1910 הצטרף הארפו לצ'יקו וגראוצ'ו לצוות מוזיקלי בשם "שלושת הזמירים". הארפו השתכנע כי עליו לשחק את האילם לאחר שקרא ביקורת על הופעתם בו נאמר כי הוא הפליא בפנטומימה אך הרס את ההופעה בכל פעם שפתח את פיו. אפשר לראות בכך שלב מעבר מהסרט האילם-המגולם על ידי הארפו,  לסרט הדובר-בביצוע שני אחיו, בעיקר גראוצ'ו.
הארפו למד לנגן בנבל, מכאן כינויו, וניגן באופן ייחודי ובלתי קונבנציונלי, מכיוון שהיה מתאם את המיתרים בעצמו. רק לאחר שנים הסתבר לו כי נגינתו אינה תואמת את האופן המקובל.
הארפו שינה את שמו לארתור בעקבות הרגשות האנטי גרמניים באמריקה בעקבות מלחמת העולם הראשונה. הוא נישא לשחקנית סוזן פלמינג ב-28 בספטמבר 1936. לזוג לא היו ילדים משלו, אך הם אימצו שלושה בנים ובת. האחים החלו את הקריירה הקולנועית שלהם בסרט "אגוזי הקוקוס" בשנת 1929, שהיה מבוסס על מופע מצליח שהעלו האחים בברודווי, שנמשך, עם עליות וירידות, עד לשנת 1949. בתחילה הופיעו כרביעיה, ומשנת 1933 כשלישיה שכללה רק את גראוצ'ו, צ'יקו והארפו.
סרטיהם היו בתחילה קומדיות אנרכיסטיות, שלעיתים מתחו ביקורת חברתית חריפה על מוסדות הבסיס של החברה האמריקנית (כסרט "מרק ברווז" משנת 1933). בהשפעת המפיק אירווינג ת'ולברג פנו ליצור קומדיות מוזיקליות, בו מסייעים שלושת האחים לזוג אוהבים לממש את אהבתם.
באדיבות הסיפריה

  

 "האחים מרקס" על עטיפת תקליט עם שיריהם בסרטים שונים

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר