חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

דימיטרי שוסטקוביץ'


דימיטרי שוסטקוביץ'
נולד ב- 25 בספטמבר 1906, בסנט פטרבורג-רוסיה. נפטר ב- 9 באוגוסט 1975.
     
מלחין ומוסיקאי רוסי שסיפורו האישי שזור במהפכה הבולשביקית והמשטר הסובייטי. החל ללמוד מוסיקה בגיל 9, וכבר בגיל 12 כתב מארש אבל לזכר שני צעירים ליבראלים שנרצחו על ידי מלחים בולשביקים במהפכת 1917. הצלחתו הראשונה היתה כאשר המנצח הנודע ברונו וולטר ביצע את הסימפוניה הראשונה שלו ב1927. יחסיו עם השילטון הסטליניסטי עברו עליות ומורדות, כאשר לעיתים זכה להקרת המפלגה, שלוותה בטובות הנאה כלכליות ופוליטיות, אך היו תקופות של הוקעה פוליטית ועמה מצוקה כלכלית. לא פעם ציפה לבוא שוטרי החרש שיקחוהו לסיביר. למזלו מעולם לא נעצר.
מעניינים במיוחד היו יחסיו עם יהודים ומוסיקה יהודית. בין ידידיו הקרובים ביותר היו יהודים, גם בשעה של אנטישמיות כמעט רשמית מצד השילטון. הוא כלל מוטיבים יהודיים בכמה מיצירותיו והגן על מוסיקאים יהודים. אחת היצירות הגדולות שלו היא "סימפונית באבי יאר", הסימפוניה ה-13 מבין 15 שהלחין, בה השתמש בשיריו של המשורר יבגני יבטושנקו, שהוקיע בשירו "באבי יאר" את האנטישמיות הרוסית ואת רצח יהודי קייב והסביבה במלחמת העולם.
שוסטקוביץ' זכה לחצי אי באנטארקטיקה הקרוי על שמו. אוסף היצירות שהלחין עשיר בסגנונות, וכלל יצירות תיזמורתיות, קאמריות, אופרות ועוד.
באדיבות הסיפריה


       ציורו של קנט ריץ' – "שוסטקוביץ'-רבעית המיתרים מס 8"

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר