חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

גרטה גארבו


גרטה גרבו   

    

נולדה ב-18 בספטמבר 1905 בשטוקהולם-שבדיה. נפטרה ב-15 באפריל 1990.
                             
נולדה כצעירה משלושת למשפחה ענייה ממעמד הפועלים בשכונת עוני של סטוקהולם. כאשר הייתה בת 14 מת אביה, והיא נאלצה לעזוב את בית הספר ולעבוד לפרנסת המשפחה, בכלל זה הופיעה בסרטון פרסומת קצר שפירסם הכולבו. הסרטים תפסו את עינו של הבמאי אריק פטשר שהכיר בכשרונה של הנערה הנאה, וליהק אותה לתפקידה הראשון בראינוע, קומדיית סלפסטיק בשם "פטר הנווד" (1922).

בין 1922 ל-1924 למדה גרבו באקדמיה לתיאטרון בסטוקהולם. בעודה לומדת פגשה את הבמאי מוריץ סטילר, שלימד אותה כיצד להופיע מול מצלמה, וליהק אותה לתפקיד ראשי בסרטו "סיפורה של גוסטה ברלינג", מול הכוכב הפופולרי ביותר בשבדיה לארס האנסון. הוא שהעניק לה את שם הבמה "גרטה גרבו".
לאחר מספר סרטים בשבדיה וגרמניה נסעה עם סטילר לארצות הברית על מנת לעבוד עם חברת MGM. בהוליווד פרחה הקריירה של גרבו. בשנות ה-30 הצליחה גרבו להשתלב בסרט המדבר. קולה העמוק, המבטא השבדי ויופיה "הקר" הביאו לליהוקה לתפקידי "פאם פטאל" (האשה המפתה) כ'מאטה הארי', 'נינוצ'קה', 'אנה קרנינה' ועוד.
בחייה האישיים נקשר שמה בכמה רומאנים עם כוכבים הוליוודיים, כמו גם ביחסים לסביים. היא מעולם לא נישאה. שורה מתוך הסרט 'גראנד הוטל' (1932) “I Vant to be alone” , במבטאה השבדי הכבד, הפך להיות הדימוי שלה גם בחייה הפרטיים עד מותה.
ב-1941 השתתפה בסרטה האחרון 'אשה דו פרצופית', שנכשל. מאז לא הסכימה לקבל אף תפקיד שהוצא לה.
באדיבות הסיפריה

                 

עם ג'ון גילברט ב ‘Flesh and the Devil’

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר