חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

איגור סטרווינסקי


איגור סטרווינסקי

סטרווינסקי מנצח

נולד ב- 17 ביוני 1882, באורניינבאום-רוסיה. נפטר ב- 6 באפריל 1971.   
  
למד משפטים באוניברסיטת סט' פטרבורג, אך הפנה את רוב מרצו להלחנה וקיבל שיעורים פרטיים מרימסקי-קורסקוב. יצירותיו המוקדמות הרשימו את האמרגן דיאגילב, והוא הזמין אצל סטרווינסקי בלט גדול, ציפור האש, שבוצע לראשונה בפריס ב-1910.
המוסיקה שחיבר סטרווינסקי לאגדה הרוסית ממשיכה את המסורת המוסיקלית שספג בצעירותו.
סטרווינסקי נסע עם משפחתו למערב אירופה, וחיבר בשביל דיאגליב עוד שני בלטים שהגדילו את פרסומו: "פטרושקה" ו"פולחן האביב".
"פולחן האביב", אחת היצירות החשובות והמקוריות ביותר של המאה ה-20, מתארת טקסי קורבן ברוסיה הפגאנית. הדיסוננטיות והחדשנות הקצבית של המוסיקה חוללו שערורייה בביצוע הבכורה של היצירה בפריס
ב-1913, כאשר הקהל המזועזע הגיב במחאות נמרצות ובהתפרעות. אחרי מלחמת העולם הציע דיאגילב שיעבד כמה יצירות קצרות של המלחין הבארוקי פרגולזי. סטרווינסקי התלהב וחיבר את הבלט פולצ'ינלה, הראשונה בשורה ארוכה של יצירות "ניאוקלאסיות". אחרי מות אשתו ואמו ב-1939 נסע סטרווינסקי לניו-יורק, בה התגורר עד מותו.  שם חיבר יצירות כגון 'בלט לפילים צעירים', 'הסימפוניה בשלושה פרקים', הבלט 'אורפיאוס' והאופרה 'דרכו של ריקא'. סגנונו השתנה בפעם האחרונה בשנות ה-50, לאחר שגילה מחדש את המוסיקה הדודקפונית של שנברג ווברן. הכיוון החדש ניכר ב"אגון", ב"מזמור קודש" ו"בקינות איכה". יצירותיו האחרונות קצרות וחמורות, נטייה שהגיעה לשיאה במזמורי רקוויאם מ-1966.
הוא מת בניו-יורק ב-1971, ונקבר בוונציה, ליד קברו של שותפו דיאגילב.
באדיבות הסיפריה

פולחן האביב-סטרווינסקילמעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר