דף הבית ביה"ס
דף הבית תיאטרון
תנאי הקבלה למגמה
אודות המגמה
תיאטרון ז'-ח'
מורי מגמת התיאטרון
עקרונות חינוכיים
בוגרי המגמה
הפקות
ההפקות 2017-2016
הפקות בגרות י"ב
תרגילי בימוי י"ב
השייקספירים
פרוייקטים מיוחדים
מחנה אמנות בנווה שלום
פרויקט התיאטרון הרומי בבית שאן
בריטניה 2012
מחנה אמנות במצפה רמון
תיאטרון מוסיקלי Musicals
פסלים אנושיים
הפקות שנים קודמות
מאגרי מידע
הרנסאנס
הבארוק
רוקוקו וניאו-קלאסיקה
עולמו של שייקספיר
הרומנטיקה
העידן היפה
מודרניזם
ENGLISH
About us
All productions
Special Projects
Shakespeare's World


כל הדפים

עולמו של שייקספיר

התקופה האליזבתנית


 
                                         

 

 העידן האליזבתני: מארץ קטנה לאימפריה
 
אליזבת הראשונה מתחילה את המסע של אנגליה ממדינה קטנה על אי הסמוך לאירופה למעצמה עולמית, שעליה נאמר כ- 300 שנה אחר כך: "האימפריה בה השמש לעולם אינה שוקעת". כוונת האמירה: בכל מקום על הגלובוס ישנו שטח עליו מתנוסס הדגל הבריטי בכל שעה משעות היום. אנגליה, בתקופת שלטונו של אביה של אליזבת, הנרי השמיני, החלה לפתח צי ימי חזק, ובזמן מלכותה יצאו מלחיה וחייליה לכבוש ארצות חדשות מעבר לים, באמריקה, אפריקה ואסיה. בתקופה זו, ימאים בריטים יצאו גם כשודדי ים לבזוז את אוצרות הזהב שהביאו הספרדים מהיבשת החדשה אמריקה, שהתגלתה לא מזמן...

בעוד שאליזבת ייצבה את הכוח הצבאי ואת השלטון המרכזי, תוך שהיא מתגברת על מלחמת דת פנימית בין הקתולים לפרוטסטנטים, היא השכילה להרשות את קיומה של סצינה תרבותית מלהיבה ומעניינת בלונדון, בירת הארץ, בה יצרו פילוסופים, משוררים סופרים ומחזאים. היא עצמה הייתה אשת תרבות רחבת אופקים, ששלטה ביוונית, לטינית ו..עברית ! אין ספק כי נהנתה והושפעה מהעושר התרבותי של עירה. לקריאה נוספת: העידן האליזבתני בויקיפדיה.
 
הטלנובלה של הטיודורס

כן, קיימת כבר סידרה כזו, ולא במקרה, כי הטלנובלה של סיפור משפחתה של אליזבת, עם כל הבגידות, הרומאנים והרציחות הוא חומר נפלא לכל כותב אופרות סבון! הסיפור גדול מהחיים בכל דבר: יש בו יותר דם מבכל סידרת ערפדים ויותר מעשי-רצח ותעלומות בלתי פתורות מאשר בכל סדרת משטרה; יריבויות בתוך המשפחה, חיסולים של מתנגדים, עריפות-ראשים על ימין ועל שמאל - אך גם חוש הומור אנגלי, תככים, מזימות וקינאה בין אחיות.

אז מי נגד מי?
         
אחת התמונות הרשמיות של אליזבת
הנרי השמיני ושש נשותיו

הנרי השמיני 
היה בנו של (איך לא?) הנרי השביעי - אציל ממוצא ולשי שייסד את שושלת טיודור. כנסיך רנסנסי טיפוסי - עסק בכל דבר: הוא היה חייל, ספורטאי, משורר וכן שלח ידו בעוד תחומים. הוא דאג לחיזוק ממלכתו, הצבא והימייה: צי-הסוחר וחיל הים. אך הוא זכור בעיקר בשל שש נשותיו. משתיים התגרש, לשתיים ערף ראשן, אחת מתה בלידה ואחת הצליחה לשאר בחיים אחריו, וזה כפי שמסתבר, היה הישג לא קטן! (שמן של שלוש מהן, אגב, היה קתרין, ושמן של שתיים נוספות היה אן) בקיצור: אדם סידרתי! תוך כדי כך שבר את הקשר של אנגליה עם האפיפיור - הכול בגלל נשותיו. 

הראשונה, קתרין מאראגון הספרדיה, לא הצליחה ללדת לו יורש זכר אחרי 20 שנות נישואין, ולכן הוא ביקש להתגרש ממנה. אבל הוא היה קתולי - ואין גירושין אצל הקתולים. הוא פנה אל האפיפיור ברומא כדי לבטל את הנישואין. האפיפיור סירב, אז הנרי ביטל את האפיפיור... לפחות באנגליה. הוא הכריז על עצמו כראש הכנסייה באנגליה והתחבר אל הפרוטסטנטים, מהלך שיצר שנים ארוכות של מאבקי דת עקובים מדם באנגליה בין קתולים לפרוטסטנטים. הוא נישא מיד לאן בולין ששוב, למרבה אכזבתו, ילדה לו בת (שנודעה אחר-כך כאליזבת הראשונה!), וכאשר ההיריון השני שלה נכשל, והיא הפילה בן זכר - טפל עליה אשמת-שוןא של בגידה, דן אותה למוות וערף את ראשה. אשתו השלישית, ג'יין סימור, הייתה שברירית וחלשה. היא אמנם ילדה לו בן זכר - סוף סוף - אך לצערו, היא מתה מסיבוכי הלידה. 

אשתו הרביעית, נסיכה הולנדית בשם אן מקליווס, שודכה לו דרך תמונת פרופיל, אותה צייר הצייר המפורסם  הולביין. התמונה הייתה מאוד מטעה, כנראה (כן, גם אז היו כאלה דברים...) כי הנרי ממש לא נדלק כשנפגשו. 
חוסר ההתלהבות היה הדדי. הוא הציע שיתגרשו. היא הסכימה מיד.  

החמישית היתה קתרין הוארד, שהייתה צעירה ממנו ב-40 שנה. הוא כבר היה די זקן ושמן בתקופה זו, וסבל מפצע מסריח ברגלו. לא בדיוק החלום של נערה צעירה. היא לקחה לעצמה מאהב צעיר יותר. טיפשי... הוא ערף את ראשה. האחרונה, קתרין פאר נישאה לו כאשר כבר היה ממש זקן, והוא מת כארבע וחצי שנים אחרי נישואיו. לקריאה נוספת: הנרי השמיני בויקיפדיה.
         

הנרי השמיני, מלך 1509-1547 
אדוארד הששי   1547-53 

     
אדוארד השישי  הילד המסכן

מר ועצוב היה גורלו של אדוארד השישי, בנו הצעיר והחולני של הנרי מאשתו השלישית, ג'יין סימור. הוא עלה לשלטון כשהוא בן תשע בלבד, כי היה היורש הזכר היחיד, ולכן קדם לשתי אחיותיו הבוגרות, מרי ואליזבת. כמובן שאחרים שלטו בשמו, ואנשי החצר שטיפח הנרי, אביו, דאגו למסד את  הדת הפרוטסטנטית כדת המדינה ולצמצם את השפעת הכנסיה הקתולית. אדוארד הצעיר חלה ומת בגיל 16. הפרוטסטנטים ניסו להמליך את בת דודתו במקום אחיותיו, אך מרי הקתולית, הבכירה בין השתיים, הייתה היורשת החוקית, ועלתה לשלטון.
     
מרי הראשונה   "בלאדי מארי" 

האשה הבלתי-חביבה משמאל, מרי (היו לה סיבות טובות למרירותה... מרי בויקיפדיה) היא בת לאשתו הראשונה של הנרי, קאתרין מאראגון הקתולית, שעלתה לשלטון והחלה מיד להחזיר את הדת הקתולית לממלכה, תוך ניסיון לבטל את כל השינויים שעשו אביה ואחיה הצעיר. היא הוציאה להורג מאות מנהיגים פרוטסטנטים, וכך זכתה לכינוי "בלאדי מארי" - מרי אשת הדמים. משקה המורכב מוודקה ומיץ עגבניות, שצבעו אדום-דם, נקרא על שמה. היא כמעט הצליחה להחזיר את הקתוליות לאנגליה אך גם היא מתה ממחלה בגיל 42.
     


מרי הראשונה 1553-1558  


       פוטרט של המלכה בשיא כוחה
          אליזבת הראשונה  

אליזבת הייתה בת 25 כאשר עלתה לכס המלכות. נאמר שכאשר נתבשרה כי אחותה נפטרה והיא עתה המלכה החדשה, ציטטה את ספר תהלים פרק קי"ח פסוק כ"ג: "מאת ה' נהייתה זאת - היא נפלאת בעינינו" ומרגע זה ניגשה ליישב את עניני הממלכה. 

אליזבת, שגדלה כפרוטסטנטית, שוב טיהרה את הארמון מאנשי הממשל והמינהל הקתוליים וחזרה לתת קדימות לדת הפרוטסטנטית, לנוסח התפילה שלה וליועציה שהחזיקו באמונה זו. עם זאת, היא השתדלה שלא להפוך את חייהם של הקתולים לבלתי-נסבלים ולהביא למידה מסויימת של רגיעה במתחים שבין שני הזרמים הנוצריים. היא המשיכה בביצור מעמדה הבינלאומי של אנגליה באירופה ומעבר לים והחלה לשחק תפקיד במגרש המעצמות מול ספרד, צרפת פורטוגל ורוסיה. היו לה יחסי חוץ ענפים עם מדינות רבות, ובכללן סולטנות מרוקו, שנקראה בפי האנגלים חוף ברבאריה
השגריר המרוקני, עבד אל-ואהד אלמסעוד, (בתמונה משמאל) עורר רושם רב בחזותו האקזוטית. החוקרת וירג'יניה ווהאן טוענת כי הוא היה האישיות עליה ביסס  שייקספיר את דמותו של אותלו, במחזה הנושא שם זה. 
        
    השגריר המרוקני, עבד אל-ואהד אלמסעוד

המלכה הבתולה

עכשיו החלו הניחושים - למי תינשא המלכה הצעירה? בתקופה ההיא, ממלכות אוחדו באמצעות קשרי נישואין. נישואי מלכים לא נבעו מאהבה אלא מצרכים פוליטיים. כל מלכי ונסיכי אירופה הרווקים נעמדו בתור לחזר אחרי אליזבת, ובראשם פיליפ השני מלך ספרד, האלמן של אחותה מרי, שלא הצליחה ללדת. נישואין בינו לבין אליזבת היו יוצרים ממלכת-ענק באירופה, אותה היו יורשים צאצאיהם, שהייתה כוללת שטחים המהווים כיום את אוסטריה והונגריה, צ'כיה וסלובקיה, חלקים מרומניה ופולין, קרואטיה וסלובניה, חלקים גדולים של איטליה וצרפת, כל הולנד ובלגיה וכן את ספרד. אבל יועציה הפרוטסטנטים של אליזבת פחדו מחיזוקם ושיבתם של הקתולים לאנגליה (פיליפ היה קתולי אדוק). היא דחתה את חיזוריו. אליזבת הצהירה על נישואיה לאנגליה וכי תהיה מלכה-בתולה. (יש הטוענים כי היו לה מאהבים, אך היא לא נישאה מעולם ולא היו לה ילדים.) היא נקראה The Virgin Queen. המושבה האנגלית הראשונה באמריקה, שנוסדה ב-1609 נקראה וירג'יניה, על שמה - זו מדינת וירג'יניה בארה"ב של היום. 

אליזבת מתה בשנת 1603, בגיל שבעים, אחרי 44 שנות שלטון. היא לא השאירה יורש והכתר עבר לבנו של בת-דודתה, מרי סטיוארט (אותה הוציאה אליזבת להורג כמה שנים לפני-כן) היה זה המלך היימיש הששי מסקוטלנד, שעלה לכס המלוכה של אנגליה בתור ג'יימס הראשון. כך התאחדו ממלכות אנגליה וסקוטלנד תחת כתר אחד ומאז ועד היום נקראת המדינה "הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה" (United Kingdom). כל זה קורה בשיא של הקריירה של שייקספיר בלונדון.

תשדיר תעמולה של אליזבת: כך היתה רוצה שתראו את פני הדברים. 

ב"תמונת-פרופיל" זו של שושלת טיודור יש עירוב של פורטרטים ודמויות אלגוריות. הציור מציג את בית טיודור לדורותיו. במרכז - הנרי השמיני, אבי השושלת, שהלך לעולמו. לצידו, מימין, בנו אדוארד ה-6, המלך-הילד שמת בגיל 16 והשאיר את המלוכה למרי הקתולית (משמאל) אוחזת ביד בעלה, פיליפ השני מלך ספרד ולידם, בקצה השמאלי של התמונה: אל המלחמה  מארס, הרומז למורשתה של החצי-אחות מרי, אשת הדמים. ומימין, ליד המלך הילד -אליזבת מחזיקה ביד הדמות האלגורית של "השלום", הרומסת ברגלה את חרב-הריב והמדון, ומובילה אחריה את הדמות האלגורית של "השפע", הנושאת בידיה את קרן-השפע עמוסת הפירות. המסר: אליזבת היא היורשת החוקית של שושלת קודמיה, שתביא לתקופה של שלום ושגשוג.       


   השפע        השלום             אליזבת     אדוארד הששי     הנרי השמיני          מרי הראשונה   פיליפ II מספרד    האל מארס     
              


 אנשי רוח, סופרים ומחזאים בתקופתה של אליזבת
בלונדון התוססת של תקופה זו חיו מיטב המוחות שיצרו בתרבות האנגלו-סאקסית בכל הזמנים, בנוסף לשייקספיר עצמו. הוא חי בעידן של יצירה תרבותית ענפה ועשירה. בין האמנים האלה היו (בכחול) ערכים על האישים בויקיפדיה העברית)  פרנסיס בייקון (פילוסוף ומדינאי) תומאס דקר (מחזאי וסופר)  ג'ון דאן (משורר) ג'ון פלטשר (מחזאי) ג'ון פורד (מחזאי) בן ג'ונסון (מחזאי) תומאס קיד (מחזאי)  קריסטופר מארלו (מחזאי)  פיליפ מאסינג'ר (מחזאי)  תומאס מידלטון (מחזאי)  ג'ון מילטון (משורר) סר תומאס מור (פילוסוף ופוליטיקאי) תומאס נאש (מחזאי ומשורר) ויליאם ראולי (מחזאי) ג'יימס שירלי (מחזאי) סר פיליפ סידני (משורר) אדמונד ספנסר (משורר) ג'ון ובסטר (מחזאי) סיר תומאס וייאט (משורר)סצינת התרבות של לונדון היתה כה תוססת עד כי ידועים לנו יותר מ-80 מחזאים שכתבו ויצרו בעיר בתקופה זו, ו-15 להקות תיאטרון. לפרטים נוספים ראה דף זה  בויקיפדיה האנגלית.

האם אליזבת ושייקספיר נפגשו אי פעם?
ייתכן, בשל העובדה שבאה לחזות במחזותיו - אך אין כל תיעוד על פגישה שכזו. שני פירסומים אנגליים מסביבות שנת 1700 טוענים שאליזבת ציוותה על שייקספיר לכתוב את המחזה "נשות וינדזור העליזות", כי אהבה מאוד את דמותו של פלסטף השמן והשיכור. אולם, מדובר על פירסומים שהופיעו כ-100 שנה אחרי התקופה וייתכן כי אינם מבוססים.  

 


   מוזיקה אליזבתנית (מוסיקה מתקופתו של שייקספיר)

     

מוסיקה ואווירה של התקופה האליזבתנית

ריקוד אליזבתני: סצינה מתוך הסרט 
"שיקספיר מאוהב" 


אחת המנגינות המפורסמות מתקופה זו, 

"שרוולים ירוקים" Greensleeves 

כלי הנגינה: לאוטה  

                                          כל התמונות בעמוד זה הן תמונות ברשות הרבים ואין כאן הפרת זכויות יוצרים
למעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share
 מידע
> שפרינצק 4, תל אביב מיקוד 6473804
> טלפון רב קווי: 03-6959111 , 03-9408000
> פקס: 15339408020    

  Info
Sprintzak Street 4 Tel Aviv 6473804<
Tel +972 3 695 9111 , +972 3 940 8000<
Fax: +972 15339408020<
[email protected]  <
עיצוב גרפי של האתר: דוד שטיינברג, בסיוע נועה כהן, איה בורשטין ועירד עצמון שמאייר

כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר