דף הבית ביה"ס
דף הבית תיאטרון
תנאי הקבלה למגמה
אודות המגמה
תיאטרון ז'-ח'
מורי מגמת התיאטרון
עקרונות חינוכיים
בוגרי המגמה
הפקות
ההפקות 2017-2016
הפקות בגרות י"ב
תרגילי בימוי י"ב
השייקספירים
פרוייקטים מיוחדים
מחנה אמנות בנווה שלום
פרויקט התיאטרון הרומי בבית שאן
בריטניה 2012
מחנה אמנות במצפה רמון
תיאטרון מוסיקלי Musicals
פסלים אנושיים
הפקות שנים קודמות
מאגרי מידע
הרנסאנס
הבארוק
רוקוקו וניאו-קלאסיקה
עולמו של שייקספיר
הרומנטיקה
העידן היפה
מודרניזם
ENGLISH
About us
All productions
Special Projects
Shakespeare's World


כל הדפים

עולמו של שייקספיר

 
                                         

 

 תלמידים וחברים יקרים!
מזה זמן רב אני שוקד בבניית האתר הזה על ויליאם שייקספיר. הוא נועד להנאתכם, לעידוד ולתזכורת לקריאה נוספת. לתלמידיי הלומדים - ראשי פרקים לחומר לימוד. לתלמידיי הבוגרים - סקיצה, מפת דרכים קטנה, למי שרוצה להיזכר. למבקרים באתר - מבוא קטן ליצירתו של המשורר הגדול. קראו ותהנו. ברצוני להודות כאן לתלמידיי תמר אמיר ותום סידי על עזרתם בהגהה ובדיקה.
                                                                                         דוד שטיינברגמי הוא היה? 
לצערנו, לא נוכל להשיב הרבה... רב הנסתר על הגלוי. שייקספיר הוא אחד המחזאים הנקראים ביותר בעולם. מחזותיו תורגמו ומועלים בכל השפות והם נחשבים ליצירות מופת של התיאטרון. השפעתו על התרבות האנגלו-סאקסית בה כתב היא עצומה, ודרכה על כל התרבויות שיצאו ממנה או שהושפעו ממנה: ארצות הברית וקנדה, אוסטרליה וניו-זילנד, דרום אפריקה, הודו וכן תרבויות רבות אחרות.  

לכן, די מדהים כמה מעט ידוע עליו, וגם הדברים הידועים, ובכלל זה - שאלת זהותו, עדיין שנויים במחלוקת בין חוקרים. מה שידוע הוא כי ויליאם שייקספיר היה מחזאי אנגלי שנולד ב-23 באפריל 1564 בעיירה סטראטפורד על נהר האייבון  ונפטר בגיל 52 ב-23 באפריל 1616, בעיר זו. יש תעודת לידה וצוואה. בשנים שקדמו לכך, חי כתב ושיחק בלונדון. יש שנים בהן לא מתועד היכן היה ואיפה חי או נדד. הוא היה בנו של סוחר ולמד בבית הספר של סטרטפורד.
הוא הגיע ללונדון, כנראה בשנות ה-20 שלו, הצליח כשחקן והחל לכתוב מחזות, וגם ניהל להקת תיאטרון. ב-1613 חזר לעירו סטרטפורד ומת בה 3 שנים אח"כ בגיל 52.
 
הנה דוגמה לגבול הדק בין מציאות לדמיון בנוגע לשייקספיר: די סביר כי מעולם לא ביקר בעיר ורונה, באיטליה, וברור כי יוליה, הנערה המאוהבת שמתה על מזבח אהבתה, היא פרי דמיונו. ובכל זאת מיליוני אנשים עולים לרגל לראות את "המרפסת של יוליה" בעיר ולכתוב גרפיטי על אהבתם.

 
 "המרפסת של יוליה" בורונה - גרפיטי ופתקי אהבה 
צילום ויקישיתוף: Uwe Hermann חלק מהזכויות שמורות לפי cc-by-sa

     

 
פסלה של יוליה בחצר הבית 
צילום ויקישיתוף: Testusלפי cc-by-sa

   

מה כתב?             לערך שייקספיר בויקיפדיה

 שייקספיר כתב כ-37 מחזות, שתי פואמות דרמטיות ו-154 סוֹנֶטוֹת (Sonnet - שיר בעל 14 שורות, בעלות 10 הברות ומשקל קבוע). מחזותיו עוסקים בנושאים שונים ומגוונים של החווייה האנושית על כל צדדיה - מבחינה אינטלקטואלית ורגשית. הוא מיוחד בכך שאינו מנסה להסביר את ההתנהגות האנושית אלא להבין אותה. להיכנס לראש ולדרך המחשבה של הרוצח המתכנן את הרצח ומצדיק אותו לעצמו (מקבת) של הנערה הצעירה הנחשפת לאהבה כה גדולה עד כי האהבה קוטלת אותה (יוליה) רגשות הזעם, התיסכול והמרירות של היהודי הנרדף (שיילוק) התבונה העמוקה המשלבת רגש ושכל של הגיבור המיתולוגי (הקטור) ורגשות הזעם של האשה העצמאית שחייבת לקבל את מרותו של גבר (קתרינה). הוא כה מיטיב להיכנס לראשן של הדמויות עד כי נדמה שהוא, עצמו, בתור המחזאי - נעלם. למרות שכה מעט ידוע עליו באופן אישי - הדמויות שלו מוכרות למיליונים ברחבי העולם ואלפי ספרים, מאמרים, ציורים, פסלים, יצירות מוסיקליות, מחולות, סרטים וסדרות טלויזיה נכתבו עליהן! 

   
שייקספיר באמנות

       

גופתה של אופליה צפה על מי הנחל (מימין), ציור הצייר האנגלי מילה מ-1852 משחזר את הרגע במחזה המלט בו מתוארת אופליה נופלת אל הנחל וצפה על שמלותיה לפני טביעתה.

המוסיקה בקובץ Youtubeמשמאל היא
 של הפתיחה למחזה "חלום ליל קייץ" שכתב המלחין הגרמני ממוצא יהודי - פליקס מנדלסון בשנת 1826. על הקובץ, ציור של הצייר פוזלי המתאר סצינה מתוך המחזה "חלום ליל קייץ" בו טיטאניה 
מלכת הפיות מתאהבת בערב האורג שכושף וקיבל ראש חמור. 

הידעתם? "מארש החתונה" המפורסם של מנדלסון נכתב כליווי לסצינת החתונה בסוף "חלום ליל קייץ" של שייקספיר!

   

 
        איך נראה? 
ראו נא את האיור מימין. כל אחד יכול לזהות את דמותו של שייקספיר בכמה קווים. דמותו הפכה לאייקון. ברור שזה שייקספיר, לא? ובכן... גם זה אינו ידוע בוודאות... כל הדמויות הידועות לנו, שחוקרים מזהים בהן את את דמותו של שייקספיר - צויירו אחרי מותו וזו רק השערה כי הדמות המשתקפת בהן היא אכן שייקספיר. יש כמה מאפיינים החוזרים בחלק מהדמויות  - מהן ניתן להניח כי אולי באמת נראה כך.
האיור משמאל, של הצייר מרטין דרוסהאוט הופיע על גבי קובץ מחזותיו, שהופיע בשנת 1623, כ-7 שנים לאחר מותו. המחזאי בן ג'ונסון, חברו של שייקספיר, העיד כי התמונה דומה לשייקספיר שהכיר. גם מצבת הזיכרון בכנסייה בעיר הולדתו סטרטפורד (תמונה למטה) שהוצבה כשש שנים לאחר מותו ע"י גיסו ואולי אלמנתו, כנראה דומה לו. כל שאר הפורטרטים, כולל "צאנדוס" אותו אנו מזהים כדומה ביותר, נוצרו אחרי מותו. הם קרויים על שם המשפחות שהיו בעלות הציורים.
         
פורטרט דרוסהאוט


   מצבת הזיכרון בכנסייה
   
פורטרט "צ'אנדוס"
   
פורטרט "קוב"
   
פורטרט "סנדרס"
   
פורטרט "צסטרפילד"     

למה הוא כל כך חשוב?  

ראשית, שייקספיר נחשב לגדול המחזאים. יצירותיו הם דוגמה למבנה דרמטי, שימוש בשפה בתיאטרון, בניית עלילה דרמטית ושילוב של פעולה בימתית עם טקסט שירי. אך השפעתו חורגת מעבר לגבולות התיאטרון אל התרבות בכלל.

 בשל העובדה שהוא נלמד מגיל צעיר בכל בית ספר בו נלמדת האנגלית כשפת-אֵם וכן בארצות אחרות, רעיונותיו ואבחנותיו זכו להשפעה רבה. הוא אחד הסופרים המצוטטים ביותר בתולדות התרבות. ביטויים שטבע לראשונה במחזותיו הפכו למטבעות לשון נפוצות בכל השפות: "כל העולם במה וכל הגברים והנשים הינם שחקנים" -  "להיות או לא להיות - זו השאלה!"  - "היין מעורר את החשק אך לוקח עימו את הביצוע". ועוד ביטויים רבים אחרים. שייקספיר עוסק במחזותיו בשאלות פילוסופיות וקיומיות - אך בקומדיות שלו הוא לעיתים משתעשע ומשעשע את קהלו בשטויות מגניבות לחלוטין. שייקספיר בעצם המציא 1700 מילים חדשות בשפה האנגלית שעלו לראשונה על הנייר במחזותיו, ביניהן: lonely, hurry, laughable, obscene, luggage ועוד רבות אחרות. כיום הוא מהווה תעשייה שהכנסותיה נאמדות במיליונים: מתיירות, ממכירת מחזותיו, מהצגות של מחזותיו וכל הסובב אותם. כל חובב תרבות בעולם רוצה לבוא לראות מחזה של שייקספיר בלונדון או במרכז התיאטרוני בעיר הולדתו סטראטפורד, ואנגליה מרוויחה מכך עד היום.

 המונולוג להיות או לא להיות בביצוע קנת' בראנה (תרגום עברי: דורי פרנס)
רומאו ויוליה נפגשים על המרפסת
ציור: סר פרנק דיקסיי
    האם הוא כתב את מחזותיו?
זו אחת הבעיות: לא ברור כיצד בחור שלמד בתיכון, ללא השכלה אקדמית מתועדת - כתב חומר כל כך עשיר ומגוון, עם אוצר עצום של מבואות היסטוריים ואמנותיים החוצים זמנים וגבולות. אין עדויות כי עזב את אנגליה אי-פעם וכי ביקר במקומות עליהם כתב. לכן, כבר במאה ה-18 התפתחו תיאוריות שהשחקן מסטראטפורד היה שם כיסוי לאציל מלומד שהעדיף להסתתר מאחורי זהותו של שייקספיר (מאמר בויקיפדיה). שני ה"מועמדים" המועדפים על אותם חוקרים היו המחזאי בן זמנו כריסטופר מארלו ואדוארד דה ויר, הרוזן ה-17 מאוקספורד (הסרט אנונימוס, היוצא לבתי הקולנוע בימים אלה, מספר סיפור זה). 
 
למה קשה לקרוא אותו?
האם היה קל יותר לבני תקופתו להבינו? האם קשה לנו להבין אותו בקריאה ראשונה כי כתב לפני 400 שנה בתרבות אחרת? מסתבר שגם 
בתקופתו שייקספיר לא היה פשוט לקריאה... עד כדי כך שהשחקנים המינגס וקונדל, חבריו, שפירסמו את המהדורה הראשונה של כל כתביו ב-1623, טרחו כבר להזהיר את הקורא בהקדמה למהדורה: "קראו אותו, אפוא, ושוב, ושוב: ואם עדיין אינכם אוהבים אותו, הרי שכנראה פשוט לא הבנתם אותו." שייקספיר מורכב מאוד ועמוק מאוד.
  
הרוח אריאל כלוא בתוך העץ, מתוך "הסערה"  ציור: פול וודרוף 1908
 
 מה עושים, אם כן? איך שוברים את המחסום? הרי לכם עצה: פשוט החלו לקרוא אותו - אל תנסו להבין כל מילה. פשוט קראו. כעבור כמה עמודים כבר תראו שאתם מתחילים להבין!


 

 

הקומדיות של שייקספיר
אין תקציר
מידע נוסף


הטרגדיות של שייקספיר
אין תקציר
מידע נוסף


מחזות היסטוריים
מחזותיו של שייקספיר המוגדרים "היסטוריים" בשל עיסוקם בדמויות היסטוריות אמתיות.

מידע נוסף


מבנה התיאטרון השייקספירי
אין תקציר
מידע נוסף


התקופה האליזבתנית
המציאות החברתית הפוליטית והתרבותית בה צמח ויצר שייקספיר
מידע נוסף


תפיסת העולם של שייקספיר
אין תקציר
מידע נוסף


הפנטזיה
עולם הפנטזיה במחזותיו של שייקספיר
מידע נוסףלמעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share
 מידע
> שפרינצק 4, תל אביב מיקוד 6473804
> טלפון רב קווי: 03-6959111 , 03-9408000
> פקס: 15339408020    

  Info
Sprintzak Street 4 Tel Aviv 6473804<
Tel +972 3 695 9111 , +972 3 940 8000<
Fax: +972 15339408020<
[email protected]  <
עיצוב גרפי של האתר: דוד שטיינברג, בסיוע נועה כהן, איה בורשטין ועירד עצמון שמאייר

כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר