על בית הספר

גלריות

פורומים

אודות העמותה

יצירת קשר

מחויבות אישית

עמוד הבית
גלריות
פורומים
צור קשר
עדכוני מערכת

צרו קשר
תכנית שנתית
מלגות תשע"ז
ספריה
על הספריה
הפסקה פעילה בספריה
המלצות ספרים
עבודות גמר
מאגרי מידע
לוח הסעות
לוח מבחנים
מקצועות לימוד
אזרחות
אנגלית
היסטוריה
היסטוריה הרחבה
חנוך גופני
לשון
מתמטיקה
ספרות
ערבית
תנ"ך
מגמות אמנות
"זמן" - מגמות אמנות
מגמת תיאטרון
קולנוע
מגמת מוסיקה
אמנות פלסטית
מחול
מגמות מדעים
מגמות מדעים
ליקוי חמה
צפייה בטוחה בליקוי חמה
מצגות
שנת שירות מאתגרת
ביולוגיה
פיסיקה
חינוך לזהירות ובטיחות בדרכים
מכתב ממשפחת תוינה
חומר למבחן מסכם- י"א
מעורבות חברתית
אנחנו בתיקשורת
בעיתונות
לזכר גיא


כל הדפים

ספרות

איך עונים לשאלהדגם בגרות בספרות


איך עונים לשאלה דגם בגרות בספרות? כל תשובה – מאמר טיעון

בכל תשובה מלאה צריך שיהיו 3 חלקים: פתיחה, גוף וסיום, ורווח בין חלקים אלה.

פתיחה - מעין מבוא לתשובה המקדים את עיקריה (5-10 משפטים)

·        תוכן הפתיחה: הצגת היצירה ומחברה, רקע רלוונטי, נושא/ים מרכזי/ים ותמצית קצרצרה של העלילה ממבט-על (זמן, מקום, דמויות ויחסים, קונפליקט מרכזי – ואפשר בקיצור רב מהלך העלילה: אקספוזיציה, שיא וסיום)

·        משפט המקשר לנושא השאלה ומסביר את עיקריה תוך הצהרת הכוונות על מבנה התשובה.(כולל מונחי מפתח, כמו: אירוניה, קונפליקט, מוטיב או כדומה)

·        המבוא צריך להסביר מדוע השאלה היא מהותית וחשובה להבנת היצירה. (2-4 שורות)

·        כאשר השאלה מבקשת לבחור שתי/שני דמויות, אירועים, החלטות, תמונות, עימותים, אמצעים וכדומה, זה המקום לציין מהי הבחירה שלכם ולנמק אותה בקצרה. (2-4 שורות).

גוף התשובה - עיקר התשובה. הוא אמור לתאר בהרחבה את כל מה שרלוונטי  לשאלה, תוך התייחסות לכל הרכיבים בשאלה. (במידת הצורך - הסברת מונחי המפתח בשאלה).

עקרונות בסיסיים שחשוב להקפיד עליהם בכתיבת התשובה:

1.    ציינו לעצמכם מהם 3-6 הדברים החשובים ביותר שאתם יודעים על היצירה המדוברת. בדקו באיזה דרך אתם יכולים לשלב דברים אלה או חלק מהם בתשובה. אם יש דרך לעשות זאת (בלי  לסטות מהשאלה) – זה צריך להיות חלק מהתשובה.

2.    אל תניחו שיש פרטים שהם ידועים או מובנים מאליהם לקורא. אם משהו הוא רלוונטי לתשובה – תזכירו אותו, גם כאשר הוא נראה ברור או מובן מאליו.

3.    הדגימו את דבריך מתוך היצירה, והוכיחו את טענותיכם (אם לא מצויין מספר, רצוי לציין לפחות שלוש הוכחות מרכזיות, או דוגמאות מתוך היצירה).

4.    הבחינו בין עובדות/דברים מוסכמים לבין כל השאר. עובדות ניתן לציין ואין צורך לנמק את קיומן, אלא לכל היותר לציין את הנסיבות ואת הסיבות שהובילו להיווצרותם. לעומת זאת כל מסקנה, דעה או פרשנות מצריכה גם סימון וגם הנמקה. סימון – אמירה שתבהיר שלא מדובר בעובדה מוסכמת, אלא בדעה או בפרשנות. (הסימון מסייג את התוקף של האמירה, ונעשה באמצעות מילים כגון: ניתן לראות בכך, ייתכן ש.., נראה ש... וכדומה. הנמקה – על סמך מה הגעתם לדעה, או לפרשנות הזאת? על מה היא מתבססת? (אם אין לכם על מה להתבסס – אתם בבעיה. או שתציעו פרשנות אחרת, או שתמצאו ביסוס, אחרת התשובה אינה מלאה.)

5.    אין טעם לכתוב דברים שאינם קשורים לשאלה שנשאלתם עליה. הטבעת הדברים החשובים בהרבה מלל בלתי רלוונטי עלול ליצור את הרושם שאתם לא באמת מבינים מהם הדברים המשמעותיים ושאזכורם בתשובה הוא מקרי.

6.    כדאי להזכיר פרשנויות מרכזיות ליצירה. אם אינכם מסכימים עם חלק מהן, ציינו זאת. ההנמקה היא העיקר.

7.    אם תרצו להכניס עמדה מקורית משלכם, שונה ממה שמציעים פרשנים, יופי, בתנאי שאתם יכולים לנמק אותה מתוך היצירה. זה משדרג את התשובה.

הסיום:

החלק השלישי הוא סוג של דיון מסכם. הסיכום יכיל את הדבר העיקרי שעולה ממה שכתבתם, ולפעמים ניתן להוסיף בו פרספקטיבה נוספת על מה שכבר נאמר.

·        אם נתבקשתם לעשות השוואה – הדיון יעסוק בשאלה מה הדבר העיקרי שניתן ללמוד מההשוואה. (אם זה היה חלק מהשאלה המקורית – החלק השלישי הוא גדול ומשמעותי בתשובה. אם זה לא נשאל במפורש, החלק השלישי יכול להיות קצר ותמציתי).

·        אם נתבקשתם לתאר משהו (רעיון, עמדה, תהליך, אירוע, תגובה) הדיון יציע מה ניתן ללמוד/להסיק ממה שתואר.

·        אם נתבקשתם לתת הנמקה למשהו, הדיון המסכם יבליט את הקשר בין אותו משהו לבין ההנמקה שהצעתם.

ומעבר לכך

בהכנה - קראו את היצירה לעומקה וחלקים מרכזיים בה - יותר מפעם אחת (אם אפשר – ברגש ובשכל).

בבחירת השאלה - קראו את כל השאלות בעיון, ובחרו בתשובה שתוכלו לענות על כל רכיביה בהעמקה.

בכתיבת התשובה - הביאו את עצמכם בכל יפעתכם לתשובה מדוייקת, מורכבת ועשירה, כתובה כהלכה מבחינת המבנה והשפה, ובמקומות הרלוונטיים – גם עשירה בהיבטי הדיון: מוסרי, פסיכולוגי, חברתי, הגותי וספרותי.                                                                                                     בהצלחה, גילה


למעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share
גמנסיה קציר- חולון
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר